POZNEJ, KDO LŽE

Můj průzkum - kam se člověk dívá, když loví v paměti a když si vymýšlí? Přečti si o tom!

Poznej, kdo lže

23. října 2013 v 17:00 | [bi:] |  To chytrý, co ve mně vězí
Dneska jsem se spolužákem dělala sérii pokusů. Šlo o to zjistit, kam se můj pokusný králíček podívá, když odpovídá na otázky. O mém záměru samozřejmě nevěděl.

Abyste pozorování a hlavně závěru rozuměli, musíte vědět, že lidský mozek dělíme na pravou a levou hemisféru. Na tu pravou se obracíme pokaždé, když chceme zapojit tvořivost. Přitom chci podotknout, že pravá hemisféra ovládá levou polovinu těla, zatímco levá pravou.


Otázky, průzkum a závěr

Před tím, než to začnu rozebírat: Odpovědi pro mne nebyly vůbec důležité, nebudu je proto uvádět. Nenajdete tu také všechny otázky. Dávala jsem dva typy: Otázka jako taková, úkol sestavit příběh. Od každého uvedu jeden příklad.

Co jsi dělal včera?
Spolužák se podíval doprava. Hledal ve vzpomínkách (analyzoval).
Řeknu ti tři věci a ty mi z nich zkus sestavit příběh. Jablko, tužka, ucho.
Spolužák se nejdřív podíval doprava, po chvilce doleva. Pak mi řekl krátký příběh. Nejdřív jsem tomu nedokázala přijít na kloub, ale posléze jsem se ho zeptala, na co myslel hned po zadání úkolu. Odpověděl: Přemýšlel jsem, jestli něco poteče z jablka tak jako z ucha, když do něj zabodneš tužku. Pravda, možná jsem si pro pozorování mohla vybrat lepšího králíčka, ale o to je to zajímavější. Zeptala jsem se ho znova: Takže jsi přemýšlel, jestli si do jablka někdy zabodával tužku a jestli z něj pak něco teklo? Odpověď hrála jasně pro mne.

A teď objasnění !

Když se spolužák podíval doprava, obrátil se na levou polovinu mozku, která analizuje, rozebírá na části. Dá se tedy říct, že při pohledu doprava spolužák hledal v paměti něco skutečného, reálného, nesmyšleného.

Když se ale můj králíček podíval doleva a žádal o pomoc pravou hemisféru, snažil se něco vymyslet nebo si představit. Obracel se na svoji fantazii a obrazotvornost. Hledal naopak něco neskutečného, nereálného, smyšleného.

Určitě zkusím položit stejné otázky jinému člověku, který uvažuje jinak, než můj první králík.

Pak se dozvíme, jestli se podle očí dá poznat, zda člověk lže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Když uděláš z úterý novou neděli, co bude ve středu?

Středa :D 38.9% (7)
Nový pondělí :D 61.1% (11)

Komentáře

1 WaclawN WaclawN | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 13:52 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama